TELEFONY
CAŁODOBOWE

Facebook

Praktyki pogrzebowe w judaizmie

modlitwa Kadisz

Pogrzeb jest jednym z najważniejszych ceremonii w życiu każdego człowieka, niezależnie od jego wyznania. Dla wielu osób jest to moment pożegnania bliskiej osoby, a także chwila na zadumę i zauważenie ulotności życia. W religii i kulturze judaistycznej praktyki i obrzędy pogrzebowe stanowią bardzo istotny punkt, a osoby wyznające tę wiarę przykładają dużą wagę do zachowania tradycji i zasad.

Jak wyglądają tradycyjne obrzędy pogrzebowe w judaizmie?

Wyznawcy judaizmu rozpoczynają obrzędy niedługo po śmierci bliskiej im osoby. Natychmiast po zgodnie ciało zmarłego owijane jest kataną, czyli białym płótnem, symbolizującym prostotę oraz równość przed Bogiem. Zmarłym mogą zajmować się wyłącznie dedykowane do tego osoby – Chewra Kadisza. Po owinięciu ciała bliscy zmarłego odmawiają modlitwy, a rabin intonuje kel maleh rachamim – specjalną modlitwę za duszę zmarłego i miłosierdzie dla niego.

Po tym etapie ciało umieszczane jest w trumnie. Najczęściej jest ona bardzo prosta, bez dodatkowych zdobień czy symboli. Wszelkie praktyki podczas pogrzebu judaistycznego nawiązują do równości wszystkich wiernych przed Bogiem. Co ważne, wszystkie te rytuały powinny być odprawione w czasie jednej doby po śmierci. Przez cały ten czas konieczne jest, aby ktoś czuwał przy ciele zmarłego.

Jakie są dalsze etapy pogrzebu w judaizmie?

Ceremonia pogrzebowa jest stosunkowo krótka, rozpoczyna się przejściem konduktu z żałobnikami. W tym czasie każdy wyznawca tej wiary, który jest świadkiem pochodu, powinien chociaż na chwilę dołączyć się do modlitw. Podczas pochodu śpiewane są psalmy, a syn zmarłej osoby jest zobowiązany do odmówienia modlitwy zwanej Kadisz. Groby, w których składa się ciała wyznawców judaizmu, nie powinny być betonowane – trumnę zakopuje się bezpośrednio w ziemi.

Zobacz także

grób kota

Cmentarze dla zwierząt to miejsca, w których właściciele mogą godnie pochować swoje zmarłe zwierzęta domowe. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, aby uczcić pamięć swoich pupili i zapewnić im godne miejsce spoczynku.

urny kolorowe

Urny pogrzebowe są nieodłącznym elementem ceremonii pożegnania zmarłych, które wybierają kremację jako formę pochówku. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na tę opcję, co sprawia, że urny stały się ważnym elementem współczesnej kultury pogrzebowej. W związku z tym, na rynku dostępne są różnorodne rodzaje urn, które różnią się materiałami, z jakich są wykonane, […]

Copyright © 2021 • Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności

^
Realizacja: Bazinga