TELEFONY
CAŁODOBOWE

Facebook

e-Nekrolog

modlitwa Kadisz
Śp. Praktyki pogrzebowe w judaizmie
-
Wiek:
Data pogrzebu:
Msza Święta:
Cmentarz:
UDOSTĘPNIJ NEKROLOG

Pogrzeb jest jednym z najważniejszych ceremonii w życiu każdego człowieka, niezależnie od jego wyznania. Dla wielu osób jest to moment pożegnania bliskiej osoby, a także chwila na zadumę i zauważenie ulotności życia. W religii i kulturze judaistycznej praktyki i obrzędy pogrzebowe stanowią bardzo istotny punkt, a osoby wyznające tę wiarę przykładają dużą wagę do zachowania tradycji i zasad.

Jak wyglądają tradycyjne obrzędy pogrzebowe w judaizmie?

Wyznawcy judaizmu rozpoczynają obrzędy niedługo po śmierci bliskiej im osoby. Natychmiast po zgodnie ciało zmarłego owijane jest kataną, czyli białym płótnem, symbolizującym prostotę oraz równość przed Bogiem. Zmarłym mogą zajmować się wyłącznie dedykowane do tego osoby – Chewra Kadisza. Po owinięciu ciała bliscy zmarłego odmawiają modlitwy, a rabin intonuje kel maleh rachamim – specjalną modlitwę za duszę zmarłego i miłosierdzie dla niego.

Po tym etapie ciało umieszczane jest w trumnie. Najczęściej jest ona bardzo prosta, bez dodatkowych zdobień czy symboli. Wszelkie praktyki podczas pogrzebu judaistycznego nawiązują do równości wszystkich wiernych przed Bogiem. Co ważne, wszystkie te rytuały powinny być odprawione w czasie jednej doby po śmierci. Przez cały ten czas konieczne jest, aby ktoś czuwał przy ciele zmarłego.

Jakie są dalsze etapy pogrzebu w judaizmie?

Ceremonia pogrzebowa jest stosunkowo krótka, rozpoczyna się przejściem konduktu z żałobnikami. W tym czasie każdy wyznawca tej wiary, który jest świadkiem pochodu, powinien chociaż na chwilę dołączyć się do modlitw. Podczas pochodu śpiewane są psalmy, a syn zmarłej osoby jest zobowiązany do odmówienia modlitwy zwanej Kadisz. Groby, w których składa się ciała wyznawców judaizmu, nie powinny być betonowane – trumnę zakopuje się bezpośrednio w ziemi.