TELEFONY
CAŁODOBOWE

Jak zachowywać się na pogrzebie?

dłonie na trumnie

Uczestniczenie w uroczystości pogrzebowej wymusza podporządkowanie się pewnym zasadom. Dotyczą one zarówno sposobu zachowywania się podczas poszczególnych etapów pogrzebu, jak i naszego stroju oraz sposobu okazywania swojego współczucia żałobnikom. Wyjaśniamy, w jaki sposób zachowywać się na pogrzebie oraz czego nie należy robić, aby nie popełnić faux-pas i nie urazić rodziny zmarłego.

W jaki sposób powinniśmy zachowywać się na pogrzebie?

Uroczystości ostatniego pożegnania są trudne nie tylko dla najbliższej rodziny osoby, która odeszła z tego świata. Każdy z etapów pogrzebu wiąże się z ogromnymi emocjami – niedowierzanie, smutek, rozpacz wpływają na zachowanie, wywołując często nieadekwatne do okoliczności zachowanie. Z tego względu powinniśmy odpowiednio przygotować się do uczestniczenia w uroczystościach pogrzebowych, aby nie popełnić błędów, które wpłyną na przebieg uroczystości i mogą urazić rodzinę zmarłego.

Na pogrzebie musimy przede wszystkim pamiętać o wysokiej kulturze osobistej i dopasowaniu się do specyfiki tej uroczystości. Odpowiednio stonowane zachowanie, unikanie głośnych rozmów i wylewnych powitań oraz rezygnacja z komentarzy na temat oprawy lub przebiegu uroczystości, pozwolą przeżyć to trudne doświadczenie w sposób, który nie przysporzy żałobnikom dodatkowego bólu. Jeżeli doświadczamy rozpaczy z powodu odejścia najbliższych, mamy pełne prawo do okazywania emocji. Nie trzeba wstydzić się łez i za wszelką cenę powstrzymywać się od okazywania smutku. Czasami skrajne emocje sprawiają, że zaczynamy zachowywać się nieadekwatnie do zaistniałej sytuacji, np. wybuchamy głośnym śmiechem. To nieoczekiwana, ale częsta reakcja, której możemy uniknąć, wychodząc na chwilę z kaplicy w celu ochłonięcia i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Przekazując wyrazy współczucia bliskim zmarłego, powinniśmy ograniczyć się do kilku słów wsparcia, unikając rozmów na tematy niezwiązane z uroczystością.

Jaki strój wybrać na pogrzeb?

Uczestniczenie w pogrzebie wymaga doboru odpowiedniego stroju. Obecnie dopuszczana jest rezygnacja z typowego stroju wizytowego w przypadku dalszych członków rodziny oraz znajomych osoby zmarłej, jednak lepiej zrezygnować ze zbyt swobodnej stylizacji. Najlepszym wyborem będzie skromne i jednocześnie eleganckie ubranie w stonowanych kolorach. Na pogrzeb nie powinno się zakładać nadmiaru ozdób i biżuterii oraz innych dodatków. Uczestnicząc w uroczystościach pogrzebowych, nie powinno się także zakładać odzieży sportowej oraz nadmiernie odsłaniać ciała.

Czy na pogrzeb przyjść z dziećmi?

Przyjście na pogrzeb z dzieckiem lub dziećmi nie jest w złym tonie. W przypadku najbliższej rodziny to wręcz konieczność. Jeżeli nie należymy do kręgu najbliższych osoby zmarłej, np. żegnamy przyjaciela lub znajomą i wiemy, że dzieci są na tyle małe, że mogą utrudniać przebieg uroczystości lub zachowywać się w sposób, który może wywołać stres u nas samych lub innych uczestników pogrzebu, lepiej zadbać o zapewnienie im opieki na czas uczestniczenia w ostatnim pożegnaniu.

Zobacz także

wiązanka kwiatów na trumnie

Ekshumacja zwłok jest procesem polegającym na wydobyciu ludzkiego ciała lub szczątków z miejsca pochówku. W większości przypadków przeprowadzana jest na wniosek rodziny, ze względu na konieczność przeniesienia ciała na inny cmentarz. Niekiedy ekshumacja może być wykonywana na wniosek sądowy lub prokuratorski.  Do przeprowadzenia ekshumacji konieczna jest zgoda państwowego granicznego inspektora sanitarnego, odpowiadającego lokalizacji planowanej ekshumacji, […]

urna

Dokonanie kremacji i umieszczenie prochów w urnie to coraz częściej wybierana forma pochówku, choć nadal nie tak popularna jak pochówek tradycyjny. Dlatego też wciąż wiele osób nie wie, co potem należy zrobić z urną. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie zapisy prawa polskiego. Możliwych miejsc do przechowywania urny z prochami zmarłego jest kilka.

Copyright © 2021 • Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności

^
Realizacja: Bazinga