TELEFONY
CAŁODOBOWE

Jak się ubrać na pogrzeb?

pogrzeb

Pogrzeb to bez dwóch zań uroczystość podniosła, ale przy tym smutna i żałobna. W końcu to właśnie na pogrzebie rodzina zmarłej osoby w pewien symboliczny sposób żegna się z nią i zaczyna życie już bez niej. Biorąc pod uwagę, że nie jest to łatwa sytuacja, warto na pogrzebie pamiętać także o odpowiednim ubiorze. Czy na tego typu uroczystości obowiązują jakieś konkretne zasady dotyczące ubioru?

Po pierwsze: kolorystyka

Pierwszą ważną sprawą, która dotyczy praktycznie każdego to odpowiednia kolorystyka ubrań, które wybierzemy na pogrzeb. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że na uroczystości tego typu nie wypada wybrać ubrań w jaskrawych, krzykliwych kolorach. Powinniśmy także unikać rzucających się w oczy wzorów czy ozdób. W końcu samej uroczystości pogrzebowej towarzyszy moment zadumy i refleksji. I chociaż żadne ubranie tego nie zmieni to jednak niewłaściwe, jaskrawe barwy mogą zaburzyć całą otoczkę pogrzebu i odciągnąć uwagę od tego, co na tej uroczystości jest najważniejsze. Właśnie dlatego najlepiej postawić na ciemną kolorystykę naszego stroju.

Po drugie: skromność i elegancja

Musimy także pamiętać, że swoją obecnością i wyglądem na pogrzebie oddajemy szacunek zmarłemu oraz rodzinie opłakującej stratę ukochanej osoby. Właśnie dlatego warto ubrać się w sposób elegancki, ale zarazem skromny. Nie jest to miejsce ani pora na zakładanie strojów ekstrawaganckich czy wręcz groteskowych. Nie powinniśmy również stawiać na ubiór zbyt wyzywający i nieskromny. Tu także zbyt duże zwracanie uwagi na siebie będzie po prostu nietaktowne i w żadnym wypadku nie będzie świadczyło o szacunku i zrozumieniu osób cierpiących z powodu tego, co się stało.

Idealnym strojem dla mężczyzn jest więc ciemny garnitur i krawat oraz biała koszula. Kobiety również mogą postawić na eleganckie spodnie albo odpowiedniej długości, klasyczną spódnicę.

Zobacz także

wiązanka kwiatów na trumnie

Ekshumacja zwłok jest procesem polegającym na wydobyciu ludzkiego ciała lub szczątków z miejsca pochówku. W większości przypadków przeprowadzana jest na wniosek rodziny, ze względu na konieczność przeniesienia ciała na inny cmentarz. Niekiedy ekshumacja może być wykonywana na wniosek sądowy lub prokuratorski.  Do przeprowadzenia ekshumacji konieczna jest zgoda państwowego granicznego inspektora sanitarnego, odpowiadającego lokalizacji planowanej ekshumacji, […]

urna

Dokonanie kremacji i umieszczenie prochów w urnie to coraz częściej wybierana forma pochówku, choć nadal nie tak popularna jak pochówek tradycyjny. Dlatego też wciąż wiele osób nie wie, co potem należy zrobić z urną. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie zapisy prawa polskiego. Możliwych miejsc do przechowywania urny z prochami zmarłego jest kilka.

Copyright © 2021 • Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności

^
Realizacja: Bazinga