TELEFONY
CAŁODOBOWE

Co zrobić gdy osoba zmarła za granicą?

kobieta pociesza starszego mężczyznę

Śmierć to bolesne dla bliskich zmarłego doświadczenie. Wiąże się jednak także z koniecznością załatwienia wielu formalności, zwłaszcza wtedy, gdy do zgonu doszło za granicą. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Uzyskanie aktu zgonu od miejscowego lekarza

Kluczem do organizacji pogrzebu oraz dopięcia formalności w Polsce jest wejście w posiadanie aktu zgonu. Za granicą jest on wydawany przez miejscowego lekarza i w praktyce, aby otrzymać taki dokument, niezbędne jest często okazanie aktu urodzenia. Czasami będzie wymagany również akt małżeństwa, choć ma to jednak miejsce zdecydowanie rzadziej.

Sprowadzenie ciała z zagranicy

Drugim wyzwaniem jest sprowadzenie ciała zmarłej osoby z zagranicy. Tutaj sprawdzają się wyspecjalizowane usługi takie jak międzynarodowy transport zwłok, dzięki którym można załatwić wszelkie formalności związane z taką okolicznością. W tym przypadku również niezbędna jest bowiem dokumentacja, w tym konsularna przepustka dla zmarłego, a także przeprowadzenie odpraw zagranicznych oraz celnych.

Do transportu niezbędne są także odpowiednio przygotowane pojazdy, w których posiadaniu są wyspecjalizowane podmioty. Chodzi tutaj o specjalne zabezpieczenia oraz zezwolenia, aby móc wykonywać tego typu usługi.

Może okazać się też, że przewóz będzie mógł odbyć się tylko drogą powietrzną. Koszty takiej usługi czasem wynoszą nawet do 40 tys. złotych, stąd też bliscy mogą zdecydować się na kremację na miejscu. Pozwoli to ograniczyć koszty i bezpiecznie sprowadzić prochy zmarłej, bliskiej osoby do kraju. W tym przypadku ponownie jednak warto skorzystać z pomocy doświadczonych w tym zakresie firm, które doradzą, jakie formalności należy spełnić.

Jak widać, procedura związana ze śmiercią bliskiej osoby za granicą jest zazwyczaj zdecydowanie bardziej skomplikowana. Na szczęście istnieją przedsiębiorstwa, które są w stanie zagwarantować niezbędną pomoc logistyczną oraz formalną w tym zakresie. W praktyce jesteśmy jednym z nich. Serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Zobacz także

wiązanka kwiatów na trumnie

Ekshumacja zwłok jest procesem polegającym na wydobyciu ludzkiego ciała lub szczątków z miejsca pochówku. W większości przypadków przeprowadzana jest na wniosek rodziny, ze względu na konieczność przeniesienia ciała na inny cmentarz. Niekiedy ekshumacja może być wykonywana na wniosek sądowy lub prokuratorski.  Do przeprowadzenia ekshumacji konieczna jest zgoda państwowego granicznego inspektora sanitarnego, odpowiadającego lokalizacji planowanej ekshumacji, […]

urna

Dokonanie kremacji i umieszczenie prochów w urnie to coraz częściej wybierana forma pochówku, choć nadal nie tak popularna jak pochówek tradycyjny. Dlatego też wciąż wiele osób nie wie, co potem należy zrobić z urną. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie zapisy prawa polskiego. Możliwych miejsc do przechowywania urny z prochami zmarłego jest kilka.

Copyright © 2021 • Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności

^
Realizacja: Bazinga