TELEFONY
CAŁODOBOWE

Facebook

e-Nekrolog

kobieta pociesza starszego mężczyznę
Śp. Co zrobić gdy osoba zmarła za granicą?
-
Wiek:
Data pogrzebu:
Msza Święta:
Cmentarz:
UDOSTĘPNIJ NEKROLOG

Śmierć to bolesne dla bliskich zmarłego doświadczenie. Wiąże się jednak także z koniecznością załatwienia wielu formalności, zwłaszcza wtedy, gdy do zgonu doszło za granicą. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Uzyskanie aktu zgonu od miejscowego lekarza

Kluczem do organizacji pogrzebu oraz dopięcia formalności w Polsce jest wejście w posiadanie aktu zgonu. Za granicą jest on wydawany przez miejscowego lekarza i w praktyce, aby otrzymać taki dokument, niezbędne jest często okazanie aktu urodzenia. Czasami będzie wymagany również akt małżeństwa, choć ma to jednak miejsce zdecydowanie rzadziej.

Sprowadzenie ciała z zagranicy

Drugim wyzwaniem jest sprowadzenie ciała zmarłej osoby z zagranicy. Tutaj sprawdzają się wyspecjalizowane usługi takie jak międzynarodowy transport zwłok, dzięki którym można załatwić wszelkie formalności związane z taką okolicznością. W tym przypadku również niezbędna jest bowiem dokumentacja, w tym konsularna przepustka dla zmarłego, a także przeprowadzenie odpraw zagranicznych oraz celnych.

Do transportu niezbędne są także odpowiednio przygotowane pojazdy, w których posiadaniu są wyspecjalizowane podmioty. Chodzi tutaj o specjalne zabezpieczenia oraz zezwolenia, aby móc wykonywać tego typu usługi.

Może okazać się też, że przewóz będzie mógł odbyć się tylko drogą powietrzną. Koszty takiej usługi czasem wynoszą nawet do 40 tys. złotych, stąd też bliscy mogą zdecydować się na kremację na miejscu. Pozwoli to ograniczyć koszty i bezpiecznie sprowadzić prochy zmarłej, bliskiej osoby do kraju. W tym przypadku ponownie jednak warto skorzystać z pomocy doświadczonych w tym zakresie firm, które doradzą, jakie formalności należy spełnić.

Jak widać, procedura związana ze śmiercią bliskiej osoby za granicą jest zazwyczaj zdecydowanie bardziej skomplikowana. Na szczęście istnieją przedsiębiorstwa, które są w stanie zagwarantować niezbędną pomoc logistyczną oraz formalną w tym zakresie. W praktyce jesteśmy jednym z nich. Serdecznie zachęcamy do kontaktu.