TELEFONY
CAŁODOBOWE

Co się dzieje z ciałem zmarłego między śmiercią a pochówkiem?

kostnica

Śmierć to bolesne dla bliskich zmarłej osoby wydarzenie. Co dokładnie dzieje się z ciałem, zanim zostanie ono pochowane oraz od czego dokładnie to zależy?

Co dzieje się z ciałem zmarłego po śmierci?

Obecnie kluczową rolę odgrywa w tym przypadku Zakład Pogrzebowy, który organizuje nie tylko transport zwłok, ale także przejmuje na siebie zdecydowaną większość zadań związanych z organizacją pochówku. Usługi pogrzebowe pozwalają więc na znaczne odciążenie bliskich zmarłego, którzy w tym czasie pogrążeni są w smutku i żałobie.

Jeśli więc został stwierdzony przez lekarza zgon, kolejnym etapem jest przewiezienie ciała do chłodni. W takim miejscu panują odpowiednie warunki do tego, aby w sposób bezpieczny oraz maksymalnie higieniczny przechowywać zwłoki, aż do pogrzebu oraz pochówku.

Jak przygotowywane jest ciało do pogrzebu?

Kolejnym etapem jest przygotowanie zwłok, które różni się w zależności od tego, jaką formę pochówku wybrała rodzina. Jeśli ma być to kremacja, wówczas ciało składane jest w specjalnej trumnie kremacyjnej, aby móc przeprowadzić spopielenie. Najczęściej na tym etapie ze zmarłym żegnają się najbliższe osoby, zanim ciało zostanie spopielone, a prochy umieszczone w urnie.

Jeśli natomiast wybrano tradycyjną formą pochówku, to ciało także jest odpowiednio przygotowywane przez pracowników domu pogrzebowego. Po takim przygotowaniu możliwe jest także kameralne pożegnanie ze zmarłym w kaplicy pogrzebowej, zanim dojdzie do pogrzebu w kościele lub pogrzebu świeckiego. Forma takiego pożegnania może być różna, przy czym zazwyczaj jest to modlitwa lub całkowita cisza.

Dopiero ostatni etap to przewiezienie trumny lub urny na miejsce pogrzebu. Także tym zajmują się pracownicy zakładu pogrzebowego, którzy dbają o to, aby każdy etap był zorganizowany godnie oraz z poszanowaniem dla pamięci o zmarłym.

Śmierć bliskiej osoby to trudne przeżycie. W naszym Zakładzie Pogrzebowym pomagamy jednak w organizacji uroczystości pogrzebowych, z pełnym wsparciem dla bliskich zmarłego, aby odciążyć ich w tym momencie.

Zobacz także

wiązanka kwiatów na trumnie

Ekshumacja zwłok jest procesem polegającym na wydobyciu ludzkiego ciała lub szczątków z miejsca pochówku. W większości przypadków przeprowadzana jest na wniosek rodziny, ze względu na konieczność przeniesienia ciała na inny cmentarz. Niekiedy ekshumacja może być wykonywana na wniosek sądowy lub prokuratorski.  Do przeprowadzenia ekshumacji konieczna jest zgoda państwowego granicznego inspektora sanitarnego, odpowiadającego lokalizacji planowanej ekshumacji, […]

urna

Dokonanie kremacji i umieszczenie prochów w urnie to coraz częściej wybierana forma pochówku, choć nadal nie tak popularna jak pochówek tradycyjny. Dlatego też wciąż wiele osób nie wie, co potem należy zrobić z urną. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie zapisy prawa polskiego. Możliwych miejsc do przechowywania urny z prochami zmarłego jest kilka.

Copyright © 2021 • Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności

^
Realizacja: Bazinga