TELEFONY
CAŁODOBOWE

Jak wygląda pogrzeb prawosławny?

cerkiew prawosławna

W każdej religii obrzędy pogrzebowe wyglądają inaczej. Kościół prawosławny ma bogatą liturgię pogrzebową. Wyróżnia się aż pięć rodzajów uroczystości. Inaczej wygląda ona dla osób świeckich, inaczej dla kapłanów, zakonników, dzieci. Główną cechą obrządku pogrzebowego w prawosławiu jest postrzeganie przez cerkiew ciała zmarłej osoby, jako świątyni jego duszy. Śmierć jest nieuniknionym aktem istnienia, po którym następuje oddzielenie duszy od ciała i jej pokazanie się przed Sądem Najwyższym.

Chowanie osób świeckich

Ciało po śmierci jest omywane gąbką nawilżoną ciepłą wodą i ubierane w szaty pogrzebowe. Tradycja ta jest nawiązaniem do pogrzebu Chrystusa, którego ciało po zdjęciu z krzyża zostało obmyte i owinięte w całun. Podczas omywania na czole, piersiach, dłoniach, kolanach i stopach robione są znaki krzyża. Zmarły jest odziewany w nowe szaty. Na ubrane ciało nakłada się savan, czyli płat białego płótna. Symbolizuje on szatę chrzcielną. W dłonie zmarłej osoby wkłada się ikonę z podobieństwem Jezusa oraz świecę woskową. Na czole umieszcza się wienczyk. Pasek papieru z nadrukowanym przedstawieniem Chrystusa, Matki Boskiej i Jana Chrzciciela. Kapłan kropi wodą święconą wnętrze trumny i złożone ciało. Przy ciele sprawowana jest panichida – nabożeństwo żałobne. Czytany jest psałterz. W cerkwi odbywa się otpiewanije – pożegnanie zmarłego przez bliskich. Ważnym elementem jest czytanie modlitwy o wybaczeniu grzechów, a kartę z jej tekstem umieszcza się w trumnie.

Pogrzeb odbywa się trzy razy: w dniu pochówku 3 dnia po śmierci, dziewiątego i czterdziestego dnia po nim. W pierwszych dwóch dniach po śmierci dusza zmarłego przebywa na ziemi i prowadzi rozmowę z samym sobą, z rodziną i przyjaciółmi.

Zobacz także

figurka aniołka

Dziecko nienarodzone zgodnie z prawem może być pochowane zgodnie z wolą rodziców. Wszystkie nienarodzone istnienia mają prawo do pochówku. Nie ma tutaj kompletnie znaczenia, jak długo trwała ciąża. Kto decyduje o sposobie pochowania nienarodzonego dziecka? Dzieci nienarodzone traktowane są przez polskie prawo jako zwłoki i mogą być pochowane. Takie prawo zagwarantowane jest także przez kodeks […]

ręka na trumnie

Ostatnie pożegnanie to czas, w którym rodzina i znajomi zmarłego mają szansę na godne pożegnanie. Dawniej tego typu spotkanie odbywało się w domu rodzinnym, a teraz w specjalnych salach. Czym jest ostatnie pożegnanie? Dla rodziny zmarłego ostatnie pożegnanie jest niezwykle trudnym emocjonalnie, ale i bardzo ważnym momentem. Jest to czas zadumy, smutku i chwilą refleksji. Ceremonia pogrzebowa […]

Copyright © 2021 • Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności

^
Realizacja: Bazinga