TELEFONY
CAŁODOBOWE

Facebook

Jak przebiega kremacja zwłok?

trumna w piecu krematoryjnym

Kremacja zwłok staje się coraz częściej wybieranym sposobem na przygotowanie zmarłego do pochówku. Na ten krok decyduje się rodzina zmarłego lub jest to zgodne z ostatnią wolą danej osoby. Ten rodzaj przygotowania do pochówku ma wiele zalet, jednak w Polsce nadal wiele osób podchodzi do kremacji z dozą niepewności. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto dowiedzieć się, jak przebiega proces kremacji zwłok oraz jakie są jej zalety.

Jak przebiega proces kremacji zwłok i ile czasu zajmuje?

Przed przeprowadzeniem kremacji zwłok konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności. Osoba odpowiedzialna musi przekazać zakładowi pogrzebowemu niezbędne dokumenty – zezwolenie na spopielenie zwłok podpisane przez zmarłego lub osobę decyzyjną oraz odpis aktu zgonu. Należy również wybrać trumnę, w której odbędzie się kremacja. Do kremacji można wybierać spośród trumien bez metalowych elementów, ponieważ ona także zostanie spalona w całości. W tym czasie rodzina może również wybrać urnę, w której zostaną umieszczone prochy zmarłego.

Następnie przychodzi czas na pożegnanie się rodziny ze zmarłym. Większość domów pogrzebowych dysponuje kaplicą lub miejscem, w którym najbliżsi mogą spędzić ostatnie chwile ze zmarłym, który znajduje się w otwartej trumnie. Następnie zmarły zostaje zabrany i przygotowany do dalszych procesów, a rodzina może pozostać przez ten czas w kaplicy, modląc się i wspominając zmarłego.

Cały proces kremacji trwa około dwóch godzin. Na początku ciało owijane jest specjalnym całunem. Następnie trumna wprowadzana jest do pieca, gdzie następuje spopielenie zwłok. Po około godzinie wyjmuje się szczątki do komory, gdzie są studzone do temperatury pokojowej. Następnie zostają one rozdrobnione specjalnym urządzeniem, przesypane do worka i umieszczone w urnie, a następnie przekazane rodzinie.