Żałoba jest bardzo trudnym etapem w życiu. Wiąże się z bólem, traumą, samotnością i pustką po stracie bliskiej osoby. Trudno się pogodzić z tym faktem, choć jest nieunikniony. Trzeba jednak pogodzić się z nim i żyć dalej.
O śmierci nie myślimy i nie mówimy. Staramy się unikać tego tematu, bo jest bardzo ciężki. Dopiero gdy przeżyjemy stratę bliskiej sercu osoby, zmieniamy nastawienie do śmierci. Takie doświadczenie uświadamia nam, jak cenne jest życie i co jest w nim tak naprawdę ważne. Po zmarłym pozostają wszystkie rzeczy, z których korzystał, więc zaczynamy rozumieć, że tak naprawdę nie mają one tak wielkiego znaczenia, jak nam się do tej chwili wydawało, a o co zmarły zabiegał za życia. Gdy pogrzeb się zakończy, a ciało zostanie złożone do grobu przez pracowników Domu pogrzebowego Resurrexit w Katowicach, wracamy do domu i próbujemy zebrać myśli. Z tego też powodu, porządkujemy rzeczy osobiste i przedmioty po zmarłym, by ulżyć sobie w cierpieniu.
Szok i niedowierzanie towarzyszą wiadomości o śmierci bliskiej osoby, która ginie w wypadku. Inaczej ją przeżywamy, gdy umiera przy nas. Najtrudniej jest pogodzić ze śmiercią dziecka. Każdy z nas inaczej reaguje. Może nastąpić szloch, atak szalu, odrętwienie, milczenie lub ciężka depresja. Nikt nie powinien być sam w takiej chwili, bo potrzebuje wsparcia i pomocy w organizacji pochówku. Po uroczystościach pogrzebowych przychodzi czas żałoby. Gniew, złość, płacz, a niekiedy wyrzuty sumienia towarzyszą przez pierwsze miesiące. Dezorganizacja zdaniem psychologów, spowodowana jest pustką, której towarzyszy smutek, ból i przygnębienie. Aby uporać się ze stratą, warto zamieszkać z bliskimi i zająć się pracą, żeby jak najmniej rozmyślać o tym, co nastąpiło, a czego już nie zmienimy. Niewskazana jest całkowita izolacja, bo ona wprowadza przygnębienie.
Zobacz także
Ekshumacja zwłok jest procesem polegającym na wydobyciu ludzkiego ciała lub szczątków z miejsca pochówku. W większości przypadków przeprowadzana jest na wniosek rodziny, ze względu na konieczność przeniesienia ciała na inny cmentarz. Niekiedy ekshumacja może być wykonywana na wniosek sądowy lub prokuratorski. Do przeprowadzenia ekshumacji konieczna jest zgoda państwowego granicznego inspektora sanitarnego, odpowiadającego lokalizacji planowanej ekshumacji, […]
Dokonanie kremacji i umieszczenie prochów w urnie to coraz częściej wybierana forma pochówku, choć nadal nie tak popularna jak pochówek tradycyjny. Dlatego też wciąż wiele osób nie wie, co potem należy zrobić z urną. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie zapisy prawa polskiego. Możliwych miejsc do przechowywania urny z prochami zmarłego jest kilka.