TELEFONY
CAŁODOBOWE

Etapy żałoby. Jak uporać się ze śmiercią bliskiej osoby?

mężczyzna przy grobie bliskiej osoby

Żałoba jest bardzo trudnym etapem w życiu. Wiąże się z bólem, traumą, samotnością i pustką po stracie bliskiej osoby. Trudno się pogodzić z tym faktem, choć jest nieunikniony. Trzeba jednak pogodzić się z nim i żyć dalej.

Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?

O śmierci nie myślimy i nie mówimy. Staramy się unikać tego tematu, bo jest bardzo ciężki. Dopiero gdy przeżyjemy stratę bliskiej sercu osoby, zmieniamy nastawienie do śmierci. Takie doświadczenie uświadamia nam, jak cenne jest życie i co jest w nim tak naprawdę ważne. Po zmarłym pozostają wszystkie rzeczy, z których korzystał, więc zaczynamy rozumieć, że tak naprawdę nie mają one tak wielkiego znaczenia, jak nam się do tej chwili wydawało, a o co zmarły zabiegał za życia. Gdy pogrzeb się zakończy, a ciało zostanie złożone do grobu przez pracowników Domu pogrzebowego Resurrexit w Katowicach, wracamy do domu i próbujemy zebrać myśli. Z tego też powodu, porządkujemy rzeczy osobiste i przedmioty po zmarłym, by ulżyć sobie w cierpieniu.

Etapy żałoby. Jak uporać się ze śmiercią bliskiej osoby?

Szok i niedowierzanie towarzyszą wiadomości o śmierci bliskiej osoby, która ginie w wypadku. Inaczej ją przeżywamy, gdy umiera przy nas. Najtrudniej jest pogodzić ze śmiercią dziecka. Każdy z nas inaczej reaguje. Może nastąpić szloch, atak szalu, odrętwienie, milczenie lub ciężka depresja. Nikt nie powinien być sam w takiej chwili, bo potrzebuje wsparcia i pomocy w organizacji pochówku. Po uroczystościach pogrzebowych przychodzi czas żałoby. Gniew, złość, płacz, a niekiedy wyrzuty sumienia towarzyszą przez pierwsze miesiące. Dezorganizacja zdaniem psychologów, spowodowana jest pustką, której towarzyszy smutek, ból i przygnębienie. Aby uporać się ze stratą, warto zamieszkać z bliskimi i zająć się pracą, żeby jak najmniej rozmyślać o tym, co nastąpiło, a czego już nie zmienimy. Niewskazana jest całkowita izolacja, bo ona wprowadza przygnębienie.

Zobacz także

urna

Dokonanie kremacji i umieszczenie prochów w urnie to coraz częściej wybierana forma pochówku, choć nadal nie tak popularna jak pochówek tradycyjny. Dlatego też wciąż wiele osób nie wie, co potem należy zrobić z urną. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie zapisy prawa polskiego. Możliwych miejsc do przechowywania urny z prochami zmarłego jest kilka.

pogrzeb

Pogrzeb to bez dwóch zań uroczystość podniosła, ale przy tym smutna i żałobna. W końcu to właśnie na pogrzebie rodzina zmarłej osoby w pewien symboliczny sposób żegna się z nią i zaczyna życie już bez niej. Biorąc pod uwagę, że nie jest to łatwa sytuacja, warto na pogrzebie pamiętać także o odpowiednim ubiorze. Czy na […]

Copyright © 2021 • Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności

^
Realizacja: Bazinga