TELEFONY
CAŁODOBOWE

Co powinien zawierać nekrolog?

znicz

W momencie gdy dotyka nas tragedia i tracimy bliską sercu osobę, nie myśli się o wielu sprawach. Czas wydaje się, że zatrzymał w miejscu. Tymczasem jest cała gama czynności do wykonania związana z organizacją pochówku, czy też wystawienia powiadomienia o śmierci. W zakładach pogrzebowych można liczyć na pomoc w tych ciężkich chwilach i zdjęcie z odpowiedzialności za organizację pochówku gdy serce rozrywa ból, cierpienie. Dziś podpowiemy, jak powinien wyglądać nekrolog i czemu służy ta forma gatunku prasowego?

Czym jest nekrolog?

Nekrolog jest sposobem powiadomienia o śmierci danej osoby, którą publikuje się w prasie bądź w mediach internetowych do wiadomości publicznej. W odróżnieniu od klepsydry nie jest on rozwieszany po okolicy i nie informuje o dacie i miejscu planowanego pochówku. W przypadku nekrologu jest to opcja dodatkowa. O tym, jakie informacje powinny się znajdować, co wypada, a czego nie napisać w nekrologu czy klepsydrze najlepiej wiedzą osoby na co dzień zajmujące się organizacją pogrzebów różnych wyznań. Mówi się, że znamy etykietę pogrzebową od podszewki i to jest prawda.

Jak prawidłowo napisać nekrolog?

Istnieje kilka rodzajów nekrologów jak: informacyjny, rocznicowy, będący formą podziękowania oraz nekrolog kondolencyjny, wspomnieniowy. W zależności od celu, jaki ma spełniać poszczególne elementy, które będzie zwierał, będą różnić się od siebie.  Zwykle stałymi elementami, jakie powinien zawierać ten gatunek prasowy, jest: imię i nazwisko zmarłego, data śmierci, data i miejsce pogrzebu,  informacja o nadawcy komunikatu. Dodatkowo często umieszcza się na nim: cytat żałobny (najczęściej umieszczany na samym początku nekrologu), kilka słów o zmarłym (np. jakim był człowiekiem lub w jaki sposób umarł), wiek zmarłego, czy też informację o konsolacji. W części dodatkowej niekiedy dodatkowo umieszcza się opis dokonań  zmarłego, jego tytułów, odznaczeń, pełnionej funkcji czy też zajmowanego stanowiska, czy też wyrazy współczucia dla pozostających w żałobie bliskich.

Zobacz także

figurka aniołka

Dziecko nienarodzone zgodnie z prawem może być pochowane zgodnie z wolą rodziców. Wszystkie nienarodzone istnienia mają prawo do pochówku. Nie ma tutaj kompletnie znaczenia, jak długo trwała ciąża. Kto decyduje o sposobie pochowania nienarodzonego dziecka? Dzieci nienarodzone traktowane są przez polskie prawo jako zwłoki i mogą być pochowane. Takie prawo zagwarantowane jest także przez kodeks […]

ręka na trumnie

Ostatnie pożegnanie to czas, w którym rodzina i znajomi zmarłego mają szansę na godne pożegnanie. Dawniej tego typu spotkanie odbywało się w domu rodzinnym, a teraz w specjalnych salach. Czym jest ostatnie pożegnanie? Dla rodziny zmarłego ostatnie pożegnanie jest niezwykle trudnym emocjonalnie, ale i bardzo ważnym momentem. Jest to czas zadumy, smutku i chwilą refleksji. Ceremonia pogrzebowa […]

Copyright © 2021 • Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności

^
Realizacja: Bazinga