TELEFONY
CAŁODOBOWE

Facebook

e-Nekrolog

znicz
Śp. Co powinien zawierać nekrolog?
-
Wiek:
Data pogrzebu:
Msza Święta:
Cmentarz:
UDOSTĘPNIJ NEKROLOG

W momencie gdy dotyka nas tragedia i tracimy bliską sercu osobę, nie myśli się o wielu sprawach. Czas wydaje się, że zatrzymał w miejscu. Tymczasem jest cała gama czynności do wykonania związana z organizacją pochówku, czy też wystawienia powiadomienia o śmierci. W zakładach pogrzebowych można liczyć na pomoc w tych ciężkich chwilach i zdjęcie z odpowiedzialności za organizację pochówku gdy serce rozrywa ból, cierpienie. Dziś podpowiemy, jak powinien wyglądać nekrolog i czemu służy ta forma gatunku prasowego?

Czym jest nekrolog?

Nekrolog jest sposobem powiadomienia o śmierci danej osoby, którą publikuje się w prasie bądź w mediach internetowych do wiadomości publicznej. W odróżnieniu od klepsydry nie jest on rozwieszany po okolicy i nie informuje o dacie i miejscu planowanego pochówku. W przypadku nekrologu jest to opcja dodatkowa. O tym, jakie informacje powinny się znajdować, co wypada, a czego nie napisać w nekrologu czy klepsydrze najlepiej wiedzą osoby na co dzień zajmujące się organizacją pogrzebów różnych wyznań. Mówi się, że znamy etykietę pogrzebową od podszewki i to jest prawda.

Jak prawidłowo napisać nekrolog?

Istnieje kilka rodzajów nekrologów jak: informacyjny, rocznicowy, będący formą podziękowania oraz nekrolog kondolencyjny, wspomnieniowy. W zależności od celu, jaki ma spełniać poszczególne elementy, które będzie zwierał, będą różnić się od siebie.  Zwykle stałymi elementami, jakie powinien zawierać ten gatunek prasowy, jest: imię i nazwisko zmarłego, data śmierci, data i miejsce pogrzebu,  informacja o nadawcy komunikatu. Dodatkowo często umieszcza się na nim: cytat żałobny (najczęściej umieszczany na samym początku nekrologu), kilka słów o zmarłym (np. jakim był człowiekiem lub w jaki sposób umarł), wiek zmarłego, czy też informację o konsolacji. W części dodatkowej niekiedy dodatkowo umieszcza się opis dokonań  zmarłego, jego tytułów, odznaczeń, pełnionej funkcji czy też zajmowanego stanowiska, czy też wyrazy współczucia dla pozostających w żałobie bliskich.