W momencie gdy dotyka nas tragedia i tracimy bliską sercu osobę, nie myśli się o wielu sprawach. Czas wydaje się, że zatrzymał w miejscu. Tymczasem jest cała gama czynności do wykonania związana z organizacją pochówku, czy też wystawienia powiadomienia o śmierci. W zakładach pogrzebowych można liczyć na pomoc w tych ciężkich chwilach i zdjęcie z odpowiedzialności za organizację pochówku gdy serce rozrywa ból, cierpienie. Dziś podpowiemy, jak powinien wyglądać nekrolog i czemu służy ta forma gatunku prasowego?
Nekrolog jest sposobem powiadomienia o śmierci danej osoby, którą publikuje się w prasie bądź w mediach internetowych do wiadomości publicznej. W odróżnieniu od klepsydry nie jest on rozwieszany po okolicy i nie informuje o dacie i miejscu planowanego pochówku. W przypadku nekrologu jest to opcja dodatkowa. O tym, jakie informacje powinny się znajdować, co wypada, a czego nie napisać w nekrologu czy klepsydrze najlepiej wiedzą osoby na co dzień zajmujące się organizacją pogrzebów różnych wyznań. Mówi się, że znamy etykietę pogrzebową od podszewki i to jest prawda.
Istnieje kilka rodzajów nekrologów jak: informacyjny, rocznicowy, będący formą podziękowania oraz nekrolog kondolencyjny, wspomnieniowy. W zależności od celu, jaki ma spełniać poszczególne elementy, które będzie zwierał, będą różnić się od siebie. Zwykle stałymi elementami, jakie powinien zawierać ten gatunek prasowy, jest: imię i nazwisko zmarłego, data śmierci, data i miejsce pogrzebu, informacja o nadawcy komunikatu. Dodatkowo często umieszcza się na nim: cytat żałobny (najczęściej umieszczany na samym początku nekrologu), kilka słów o zmarłym (np. jakim był człowiekiem lub w jaki sposób umarł), wiek zmarłego, czy też informację o konsolacji. W części dodatkowej niekiedy dodatkowo umieszcza się opis dokonań zmarłego, jego tytułów, odznaczeń, pełnionej funkcji czy też zajmowanego stanowiska, czy też wyrazy współczucia dla pozostających w żałobie bliskich.
Zobacz także
Ekshumacja zwłok jest procesem polegającym na wydobyciu ludzkiego ciała lub szczątków z miejsca pochówku. W większości przypadków przeprowadzana jest na wniosek rodziny, ze względu na konieczność przeniesienia ciała na inny cmentarz. Niekiedy ekshumacja może być wykonywana na wniosek sądowy lub prokuratorski. Do przeprowadzenia ekshumacji konieczna jest zgoda państwowego granicznego inspektora sanitarnego, odpowiadającego lokalizacji planowanej ekshumacji, […]
Dokonanie kremacji i umieszczenie prochów w urnie to coraz częściej wybierana forma pochówku, choć nadal nie tak popularna jak pochówek tradycyjny. Dlatego też wciąż wiele osób nie wie, co potem należy zrobić z urną. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie zapisy prawa polskiego. Możliwych miejsc do przechowywania urny z prochami zmarłego jest kilka.