TELEFONY
CAŁODOBOWE

Facebook

Czy kremacja jest zgodna z wiarą katolicką?

urna z prochami

Tradycyjnym sposobem postępowania ze zmarłymi w chrześcijańskim obszarze kulturowym jest pochówek do grobu. Metodę taką jak kremację kojarzy się raczej z krajami azjatyckimi takimi jak Indie. Wobec tego może zrodzić się pytanie – czy kremacja jest zgodna z wiarą katolicką?

Przez setki lat preferowaną przez Kościół katolicki formą pochówku było złożenie ciała zmarłego do grobu. Nie znaczy to jednak, żeby kremacja miała być zakazana. Jest ona w pełni zgodna z wiarą katolicką, co można dostrzec nawet w znanej formule „z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”. W związku z tym coraz więcej domów pogrzebowych decyduje się na to, aby korzystać właśnie z takiej formy pochówku jak kremacja.

Żeby jednak kremacja była zgodna z wiarą katolicką, musi ona spełniać pewne wymagania. Po procesie spalenia ciała prochy muszą zostać umieszczone w miejscu, w którym jest zachowane sacrum, czyli poczucie świętości odrębnej od spraw życia codziennego. W myśl tego wskazania urna nie powinna więc znaleźć się w domu, tylko na przykład w kolumbarium.

Dlaczego kremacja może być bardziej preferowana niż pochówek w grobie?

Istnieją nawet sytuacje, w których może być wskazana kremacja, a nie pochówek. Może tak się stać z przyczyn higienicznych, a także z przyczyn ekonomicznych. Ponieważ martwe ciało nie może długo pozostawać niepochowane, to kremacja może pomóc uchronić się przed sytuacją, w której dojdzie do skażenia otoczenia rozkładem ciała. Kremacja jest też tańsza niż pogrzeb. Nie wymaga kupowania tak dużego i drogiego grobowca, w związku z czym może być pomocna dla osób znajdujących się w nie najlepszej sytuacji finansowej.

Czynnikiem, który może powodować, że kremację będą preferować nie tylko pojedyncze osoby, ale nawet całe parafie, może być też to, że spopielanie zwłok pozwala w znacznym stopniu zaoszczędzić miejsce na cmentarzu. W obliczu tego, że w nekropoliach często brakuje już miejsca, jest to jakiś sposób na pomieszczenie się na ograniczonym terenie.