Telefony całodobowe:
 +48 604 539 606  +48 32 259 91 20
ul. Warszawska 58
Katowice
ul. Sienkiewicza 45
Katowice
ul. Mieszka I nr 6
Katowice - Tysiąclecie

Transport zwłok w świetle przepisów

Śmierć bliskiej osoby to trudny moment, który równocześnie nakłada na rodzinę konieczność załatwienia ogromnej ilości formalności. Jedną z nich jest transport zwłok. Co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdźcie koniecznie poniższy artykuł.

Transport zwłok — kiedy jest możliwy

Jeśli zgon danej osoby nastąpił z dala od miejsca zamieszkania, wtedy najbliższa rodzina w większości przypadków decyduje się na transport zwłok i pochówek ciała na cmentarzu rodzinnym. Niemniej warto mieć świadomość, że aby tego dokonać, należy wcześniej uzyskać stosowną zgodę.

Kwestia transportu zwłok jest regulowana specjalnym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2007 roku, które jasno określa wytyczne, jakie muszą być spełnione, aby przewieźć ciało zmarłego. O wspomnianą zgodę ubiega się rodzina denata, na podstawie wcześniej złożonego wniosku. Co ważne, obok podstawowych danych zmarłej osoby oraz wnioskodawcy trzeba przedstawić również dokument, który wykaże przyczynę zgonu. Zabrania się bowiem transportu ciała, jeśli śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej.

Kto może przewozić zwłoki

Transportowania ciała zmarłego może podjąć się wyłącznie uprawniona do tego firma jak na przykład nasze przedsiębiorstwo. Zazwyczaj to właśnie zakłady pogrzebowe świadczą tego typu usługi, jako uzupełnienie swojej oferty.

Aby przewieźć zwłoki z innego kraju lub miasta trzeba uzyskać zezwolenie i spełniać określone wytyczne, w szczególności dysponować specjalnie przystosowanym pojazdem, o czym więcej piszemy poniżej.

Wytyczne do transportu zwłok

Rozporządzenie jasno określa warunki, jakie muszą być spełnione przy przewozie zwłok. Kluczowa sprawa to specjalnie przystosowany pojazd, który ma oddzielną kabinę kierowcy. Co więcej, miejsce do przewozu trumny musi mieć odpowiednie zabezpieczenia, aby wyeliminować możliwość przemieszczenia się ciała podczas transportu. Kabina ładunkowa powinno łatwo dać się zdezynfekować, a wszelkiego rodzaju środki do tego zadania należy zawsze mieć w pojeździe. Na koniec warto pamiętać, że samochód, który wykorzystywany jest do transportu zwłok, powinien być specjalnie oznaczony.

Jeśli szukacie zaufanej firmy, której można zlecić przewóz zmarłego, zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszymi konsultantami. Wieloletnie doświadczenie na rynku sprawia, że potrafimy dostosować się i sprostać potrzebom wszystkich klientów, którzy przechodzą przez ten trudny czas, jakim jest okres żałoby.

Wróć do bloga