Telefony całodobowe:
 +48 604 539 606  +48 32 259 91 20
ul. Warszawska 58
Katowice
ul. Sienkiewicza 45
Katowice
ul. Mieszka I nr 6
Katowice - Tysiąclecie

Formalności pogrzebowe krok po kroku

Do śmierci bliskiej osoby trudno się przygotować. Najczęściej zaskakuje nas znienacka, niespodziewanie, nawet wtedy, gdy odchodzi osoba starsza lub chora.

I chociaż jest to bardzo trudny, smutny czas, to jednak najbliższa rodzina musi zająć się niezbędnymi formalnościami związanymi z organizacją pochówku.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że załatwienie wszystkich formalności pogrzebowych w obliczu śmierci ukochanej osoby może być bardzo trudne, dlatego też wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych klientów, zapewniają wsparcie w tej kwestii. Oprócz organizacji pochówku pomagamy również w m.in. załatwianiu formalności w USC (akty zgonu) i załatwianie formalności w ZUS (rozliczenie bezgotówkowe).

Z tego artykułu dowiesz się, o jakie najważniejsze formalności musisz zadbać w zależności od tego, w jakiej sytuacji doszło do zgonu.

Co musisz załatwić, po śmierci bliskiej osoby?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku śmierci członka rodziny, jest wezwanie lekarza rodzinnego z przychodni rejonowej (najlepiej lekarza, który w ciągu 30 dni przed śmiercią leczył zmarłego), który stwierdzi zgon i wystawi kartę statystyczną lub kartę informacyjną zgonu. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba wezwać karetkę, a niezbędne dokumenty zostaną wystawione przez lekarza pogotowia ratunkowego.

Pamiętaj, że ciało zmarłego w domu można przechowywać przez 72 godziny. Jeśli śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej, czas ten skraca się do 24 godzin.

Następnie wystarczy zadzwonić do naszej firmy pogrzebowej w Katowicach w celu zamówienia przewozu i organizacji pochówku.

Zgon może jednak nastąpić w innych okolicznościach niż w domu. Przykładowo, Jeśli do śmierci doszło w szpitalu, bliscy powinni odebrać kartę statystyczną zgonu od lekarza prowadzącego bądź w dziale statystyki danego szpitala. Te same dokumenty należy odebrać od lekarza prowadzącego hospicjum, jeśli właśnie tam przebywał pacjent przed śmiercią. Gdy zgon nastąpi w wyniku wypadku lub przestępstwa i ciało zostanie przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej, należy odebrać z prokuratury zgodę na pochowanie zmarłej osoby.

Oczywiście w każdym z tych przypadków trzeba również skontaktować się z firmą pogrzebową, dokładnie tak samo, jak w przypadku śmierci w domu. W celu sprawnego załatwienia wszystkich formalności należy przygotować:

  • karty zgonu wystawionej przez lekarza,
  • dowodu osobistego osoby zmarłej,
  • dowodu osobistego współmałżonka (żyjącego),
  • metryki ślubu – jeśli jest w domu,
  • dowodu osobistego osoby załatwiającej formalności,
  • legitymacji emerytalnej lub rencisty.
Wróć do bloga