Ostatnie pożegnanie to czas, w którym rodzina i znajomi zmarłego mają szansę na godne pożegnanie. Dawniej tego typu spotkanie odbywało się w domu rodzinnym, a teraz w specjalnych salach.
Dla rodziny zmarłego ostatnie pożegnanie jest niezwykle trudnym emocjonalnie, ale i bardzo ważnym momentem. Jest to czas zadumy, smutku i chwilą refleksji. Ceremonia pogrzebowa może mieć różny charakter, w zależności od światopoglądu czy wyznania, jak również indywidualnych życzeń. Z takiej możliwości mogą skorzystać wszyscy żałobnicy. Rodziny świeckie żegnają zmarłego w ciszy lub wybierają ten moment na wygłoszenie mowy pożegnalnej. Natomiast rodziny katolickie, najczęściej w takim momencie odmawiają pod kierunkiem kapłana wspólne modlitwy. Czuwanie przy trumnie przed pochówkiem jest bardzo istotne dla rodziny i najbliższych przyjaciół. Pożegnania odbywają się zgodnie z życzeniem najbliższych, a czas ich trwania zależy od rodziny. Może być zorganizowane dzień lub dwa przed ceremonią bądź w tym samym dniu.
Obecnie ostatnie pożegnanie, obejmujące czuwanie przy zmarłym, ma miejsce najczęściej w cmentarnych kaplicach lub w salach pożegnań. Jest to czas pełen smutku i bólu dla osób bliskich. Dlatego też miejsce przeznaczone na ten cel powinno być odpowiednio przygotowane. Żałobnicy gromadzą się, by oddać mu hołd i spędzić z nim ostatnie chwile. Dobrym miejscem do takiego spotkania jest sala pożegnań. Zazwyczaj jest ona przestronna i pomalowana na jasne, naturalne barwy. Oświetlenie w takiej sali jest przyciemnione i ciepłe. W sali pożegnać każdy na swój sposób powinien mieć możliwość przeżyć rozstanie ze zmarłym, więc tworzona jest w nim atmosfera intymności, powagi i spokoju. W centralnym miejscu umieszczana jest trumna z ciałem nieboszczyka, której wieko zgodnie z życzeniem rodziny jest otwarte lub zamknięte. Zakład pogrzebowy Resurrexit zajmuje się aranżacją ceremonii pogrzebowych i ostatnich pożegnań we własnej kaplicy.
Zobacz także
Ekshumacja zwłok jest procesem polegającym na wydobyciu ludzkiego ciała lub szczątków z miejsca pochówku. W większości przypadków przeprowadzana jest na wniosek rodziny, ze względu na konieczność przeniesienia ciała na inny cmentarz. Niekiedy ekshumacja może być wykonywana na wniosek sądowy lub prokuratorski. Do przeprowadzenia ekshumacji konieczna jest zgoda państwowego granicznego inspektora sanitarnego, odpowiadającego lokalizacji planowanej ekshumacji, […]
Dokonanie kremacji i umieszczenie prochów w urnie to coraz częściej wybierana forma pochówku, choć nadal nie tak popularna jak pochówek tradycyjny. Dlatego też wciąż wiele osób nie wie, co potem należy zrobić z urną. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie zapisy prawa polskiego. Możliwych miejsc do przechowywania urny z prochami zmarłego jest kilka.