TELEFONY
CAŁODOBOWE

Jakie funkcje pełni sala pożegnań?

ręka na trumnie

Ostatnie pożegnanie to czas, w którym rodzina i znajomi zmarłego mają szansę na godne pożegnanie. Dawniej tego typu spotkanie odbywało się w domu rodzinnym, a teraz w specjalnych salach.

Czym jest ostatnie pożegnanie?

Dla rodziny zmarłego ostatnie pożegnanie jest niezwykle trudnym emocjonalnie, ale i bardzo ważnym momentem. Jest to czas zadumy, smutku i chwilą refleksji. Ceremonia pogrzebowa może mieć różny charakter, w zależności od światopoglądu czy wyznania, jak również indywidualnych życzeń. Z takiej możliwości mogą skorzystać wszyscy żałobnicy. Rodziny świeckie żegnają zmarłego w ciszy lub wybierają ten moment na wygłoszenie mowy pożegnalnej. Natomiast rodziny katolickie, najczęściej w takim momencie odmawiają pod kierunkiem kapłana wspólne modlitwy. Czuwanie przy trumnie przed pochówkiem jest bardzo istotne dla rodziny i najbliższych przyjaciół. Pożegnania odbywają się zgodnie z życzeniem najbliższych, a czas ich trwania zależy od rodziny. Może być zorganizowane dzień lub dwa przed ceremonią bądź w tym samym dniu.

Do czego służy sala pożegnań?

Obecnie ostatnie pożegnanie, obejmujące czuwanie przy zmarłym, ma miejsce najczęściej w cmentarnych kaplicach lub w salach pożegnań. Jest to czas pełen smutku i bólu dla osób bliskich. Dlatego też miejsce przeznaczone na ten cel powinno być odpowiednio przygotowane. Żałobnicy gromadzą się, by oddać mu hołd i spędzić z nim ostatnie chwile. Dobrym miejscem do takiego spotkania jest sala pożegnań. Zazwyczaj jest ona przestronna i pomalowana na jasne, naturalne barwy. Oświetlenie w takiej sali jest przyciemnione i ciepłe. W sali pożegnać każdy na swój sposób powinien mieć możliwość przeżyć rozstanie ze zmarłym, więc tworzona jest w nim atmosfera intymności, powagi i spokoju. W centralnym miejscu umieszczana jest trumna z ciałem nieboszczyka, której wieko zgodnie z życzeniem rodziny jest otwarte lub zamknięte. Zakład pogrzebowy Resurrexit zajmuje się aranżacją ceremonii pogrzebowych i ostatnich pożegnań we własnej kaplicy.

Zobacz także

urna

Dokonanie kremacji i umieszczenie prochów w urnie to coraz częściej wybierana forma pochówku, choć nadal nie tak popularna jak pochówek tradycyjny. Dlatego też wciąż wiele osób nie wie, co potem należy zrobić z urną. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie zapisy prawa polskiego. Możliwych miejsc do przechowywania urny z prochami zmarłego jest kilka.

pogrzeb

Pogrzeb to bez dwóch zań uroczystość podniosła, ale przy tym smutna i żałobna. W końcu to właśnie na pogrzebie rodzina zmarłej osoby w pewien symboliczny sposób żegna się z nią i zaczyna życie już bez niej. Biorąc pod uwagę, że nie jest to łatwa sytuacja, warto na pogrzebie pamiętać także o odpowiednim ubiorze. Czy na […]

Copyright © 2021 • Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności

^
Realizacja: Bazinga