Telefony całodobowe:
 +48 604 539 606  +48 32 259 91 20
ul. Warszawska 58
Katowice
ul. Sienkiewicza 45
Katowice
ul. Mieszka I nr 6
Katowice - Tysiąclecie

Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej

Organizacja pogrzebu to szereg formalności do załatwienia. Najbliżsi, pogrążenie w żałobie, mogą zlecić przygotowanie pochówku zakładowi pogrzebowemu. Firmy pogrzebowe zajmują się transportem i przechowaniem zwłok, kontaktem z urzędami (Urząd Stanu Cywilnego czy ZUS), a także organizacją samej uroczystości pochówku. Pożegnanie z bliską osobą to ważne wydarzenie w życiu rodziny, dlatego wielu osobom zależy na pięknej oprawie pogrzebowej. O czym warto pamiętać, by w doniosły sposób uczcić pamięć o zmarłym?

Nie tylko wieńce i wiązanki

Choć pogrzeb jest trudnym i smutnym przeżyciem, często jest również piękną uroczystością ku czci zmarłej osoby, jest oddawanym jej hołdem i świadectwem uczuć bliskich. Ważna staje się oprawa pochówku, wszystkie detale, które mogą uświetnić pogrzeb. Firmy pogrzebowe wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując coraz więcej dodatkowych usług. Pogrzebom towarzyszy zazwyczaj morze kwiatów, żałobnicy przynoszą wieńce i wiązanki, układane następnie wokół trumny, potem na grobie. Oprawę florystyczną można także zlecić zakładowi pogrzebowemu. Oprócz kwiatów istotnym elementem oprawy pochówku jest muzyka, która może towarzyszyć rodzinie podczas pożegnania w kaplicy, podczas mszy, a dalej w trakcie uroczystości na cmentarzu. Firmy trudniące się organizacją pogrzebów oferują także usługi tego rodzaju. Rodzina może wynająć osobę grającą na skrzypach, czy trąbce, ale także cały zespół muzyków.

Ważne mogą okazać się również takie detale jak wystawienie zdjęcia osoby zmarłej, przygotowanie namiotu nad grobem, czy specjalnie wyznaczonego miejsca na cmentarzu dla najbliższej rodziny.

Jak jeszcze uświetnić ostatnie pożegnanie?

Coraz więcej rodzin decyduje się na wygłoszenie mowy pogrzebowej, czasem robi to członek rodziny zmarłego, przyjaciel, czasem w ich imieniu kapłan odprawiający ceremonię. Po pogrzebie organizowana bywa stypa, czyli poczęstunek dla uczestników ceremonii. To czas, gdy rodzina i znajomi mają chwilę na rozmowę, wspominanie zmarłego. Pogrzeby to zazwyczaj spotkania po latach osób, które na co dzień nie mają możliwości się zobaczyć, dlatego wiele rodzin decyduje się na tego rodzaju przyjęcie.

Wróć do bloga