Telefony całodobowe:
 +48 604 539 606  +48 32 259 91 20
ul. Warszawska 58
Katowice
ul. Sienkiewicza 45
Katowice
ul. Mieszka I nr 6
Katowice - Tysiąclecie

Jak wygląda pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki może być równie uroczysty i wzruszający co religijna ceremonia pogrzebowa.

Wprawdzie nie uczestniczy w nim ksiądz, nie ma mszy ani wspólnych modlitw typowych dla obrządków wyznaniowych, ale także panuje podniosła atmosfera, odbywają się przemówienia i na różne sposoby oddaje się cześć osobie zmarłej. Czytając ten artykuł, dowiesz się więcej na temat pogrzebów świeckich.

Kto prowadzi świecką ceremonię pogrzebową?

Podczas świeckiego pogrzebu nie ma księdza, ale jego funkcje może przejąć tzw. Mistrz Ceremonii. Oczywiście obecność Mistrza na pogrzebie jest obligatoryjna, niemniej obecnie coraz więcej pogrzebów odbywa się z jego udziałem. Jednocześnie samych Mistrzów Ceremonii nie ma w Polsce zbyt wielu, gdyż nadal pogrzeby świeckie w naszym kraju należą do rzadkości (chociaż obecnie można zauważyć pewną tendencję wzrostową).

Mistrz Ceremonii posiada stosowny strój (najczęściej czarna toga, białe rękawiczki, plastron, niekiedy też cylinder). Jego zadaniem jest przygotowanie mowy pogrzebowej dotyczącej zmarłego na podstawie rozmów i wspomnień rodziny, a także scenariusza całej ceremonii. Co ważne, w przypadku pogrzebów świeckich nie ma tak naprawdę jednego schematu postępowania, jak w przypadku pochówków w obrządku religijnym. Można więc pozwolić sobie na sporą dowolność zarówno w przypadku doboru muzyki, jak i przebiegu całego wydarzenia. Niektóre pogrzeby świeckie odbywają się w gronie kilku najbliższych osób i mają bardzo kameralny, spokojny charakter, inne są znacznie bardziej uroczyste, tłumne i urozmaicone. W każdym przypadku jednak chodzi o uczczenie pamięci o zmarłym.

Przebieg pogrzebu świeckiego

Pierwszym etapem pogrzebu świeckiego jest wystawienie trumny z ciałem lub urny w specjalnej kaplicy w domu pogrzebowym, gdzie gromadzą się żałobnicy, aby pożegnać zmarłego. Mistrz Ceremonii lub wyznaczona osoba wita wszystkich zebranych i w kilku słowach wspomina zmarłego. Niekiedy również bliscy wygłaszają swoje mowy pogrzebowe lub dzielą się wspomnieniami. Bardzo często przygotowywana jest też odpowiednio dobrana oprawa muzyczna. Niekiedy ceremonia urozmaicona jest poprzez pokaz slajdów lub filmów dotyczących zmarłego. Tak naprawdę przebieg pogrzebu świeckiego w dużej mierze zależy od osób, które zajmują się jego organizacją. Pobyt w kaplicy domu pogrzebowego to również najlepszy czas, aby każdy mógł indywidualnie pożegnać się ze zmarłym.

Następnie żałobnicy wraz z trumną lub urną przechodzą na cmentarz, gdzie odbywa się druga część ceremonii. Może towarzyszyć jej muzyka, zwykle Mistrz Ceremonii lub bliskie osoby wygłaszają kilka słów pożegnania przed umieszczeniem ciała w grobie.

Wróć do bloga